Silnice motorkářů

Dostal jsem nápad obdarovat k vánocům svou budoucí panímámu, která je zarytá motorkářka s krásnou přezdívkou „Drsná Jein“. Vymyslel jsem si jednoduché téma. Představa je obyčejná  silnice lemující louku se stromem a keříky. Téma je tedy vymyšleno. Teď se musí pouze vytvořit.  I když mé měřítko je TT, dioráma jsem si chtěl zkusit v měřítku H0. Velikost celého diorámatu je 18x14 cm.

Jako základnu jsem použil polystyren tloušťky 1 cm. S téhož polystyrenu jsem vyřízl proužek a hrany skosil. Do pozadí za silnicí jsem přilepil stejný polystyren stejné tloušťky jako silnice. Aby krajina nebyla jako placka a nebyla tak fádní, vytvořil jsem malé kopečky.

Základ krajiny s polystyrenu jsem polepil toaletním papírem a po uschnutí nabarvil hnědou akrylovou barvou. 

Druhý den po zaschnutí barvy jsem mohl přistoupit na nanesení hlíny a štěrkového podkladu pot silnici, jako v reálu. Tento postup jsem odkoukal na Dedově n a líbil se mi. 

Dalším krokem bylo vytvořit asfaltoví koberec pomocí řídké sádry. Sádru jsem použil obyčejnou stavební. Špachtlí jsem sádru nanesl na štěrkové lože silnice a uhladil. Po zaschnutí sádry jsem silnici přebrousil smirkovým papírem, až bylo vidět štěrkové lože.

A následně barvení Agamou Asfalt.

Po zaschnutí barvy na silnici, jsem mohl pracovat na ztvárnění krajiny. Nejprve jsem přilepil luční kvítí na louku a poté jsem aplikoval základ travního porostu délky 2 mm. Po zaschnutí, jsem celek přeflokoval statikou 4 mm. Použil jsem několik barev. Už ani nevím jaké. Prostě tak, jak jsem uznal za vhodné. Výsledek posuďte sami. Dioráma se již teď začíná pěkně rýsovat.

Jako skoro každý pozemek, musí být oplocen ohradou. Louka není zrovna moc udržovaná, jelikož je určená jako pastvina. Zatím jí zvířata nestačili spást. Ohradu jsem zhotovil z balzové destičky tloušťky 1 mm. Kůly byli vyrobeny ze špízovích špejlí. Špejle jsou široké 3 mm. Bylo tedy zapotřebí smirkovým papírem špejle zeštíhlit. Celek jsem napustil v Sikativu rozředěnou olejovou barvou Umbrou pálenou. Doplnil jsem pár keříků od Poláka, aby dioráma nevypadalo moc fádně.

Po přilepení plotu kolem louky, jsem přistoupil k výrobě stromu. Kostru mi pomohla vyrobit má přítelkyně. Úpravu, barvení a přilepení foliáže již zbylo na mě.

S celým diorámatem jsem zašel k místnímu sklenáři p. Matůzovi, aby mi vyrobil „akvárium“ a podstavec. Pan Matůz mi velice ochotně pomohl vybrat dekorační lištu na podstavec a s velkou ochotou a umem profesionála zhotovili skleněný kryt.

Abych připomněl také dopravní nehody na silnici, zkusil jsem vyrobit malý pomníček. Je to připomínka jedné smrtelné nehody, co se kdysi stala na této zapomenuté silnici. Pomníček jsem osadil květinami, které ovšem na této fotce nejsou vidět.

Jako závěrečnou práci, jsem dioráma trochu napatinoval a osadil patníky, motorkáře a jedno autíčko.  Nejprve jsem osadil patníky na krajnice. Poté zašpinil kraje silnice prachem a trochu i samotnou silnici. V konečné fázi jsem přilepil autíčko s motorkářemy. Jelikož silnice je spojnicí mezi vesničkami, dostala silnice staré garážované autíčko ve velmi dobrém technickém stavu Škoda 110L. Bohužel autíčko nejde rozebrat, aniž bych ho poničil. Velká škoda, mohlo mít i řidiče. 

Aby nebyl vidět po stranách vrstvy polystyrenu, nalepil jsem na boky diorámatu samolepící tapetu v barvě namořeného dřeva. Poté už jen zbývalo vyleštit sklo ze vnitř akvária , vložit dioráma  vně a usadit na podstavec .

Celé dioráma i s podstavcem a zasklení vypadá velmi dobře. Myslím, že se povedlo a určitě udělá obdarované radost.

Více fotografií ze stavby a konečného výsledku je zde.

Diskusní téma: Silnice motorkářů

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek