Trampská osada

 
Toto dioráma vzniklo čirou náhodou. Základem bylo vyzkoušet si techniku stavby roubených budov. A jak to tak z pravidla bývá, místo roubenky vyšel ze stavby srub. A aby nepřišel v niveč, umístil jsem jej do lesa pro trampy. Dioráma je dle reálné trampské osady, která se nachází v Brdech. Jediné co se neshoduje je srub. Jelikož dle reálné předlohy tvoří osadu pouze sruboví přístřešek. Pojďme se tedy podívat ne průběh stavby.
 
Na srub jsem použil balsovou desku tloušťky 0,8 mm. Klády jsou ze špízových špejlí 2,4 - 2,2 mm. Klády jsou na sebe kladeny ve vazbě. Abych docílil dosednutí klád k sobě bez mezer, musel jsem na špejli pomocí vrtačky a pilníčku vysoustružit žlábek. Dveře a okno jsou zbytky ze stavebnic budov. Okno jsem musel trochu upravit, jelikož sruby nemají velká okna. Jako sklo jsem použil Euro desky na dokumenty. Vše je lepeno disperzním lepidlem. Metoda soustružení je docela rychlá, ale bez modelářského soustruhu je hodně nepřesná.
 
 
 
Střechu jsem vyrobil také z balsového prkénka tloušťky 0,8 mm. Na ní jsem nalepil proužky papíru, abych imitoval ipu. Tu jsem nabarvil na tmavě zelenou. Jak to má v reálu i srubový přístřešek. Ohniště jsem vyrobil z malých kamínků. 
 
 
 
K trampské osadě patří i malé vybavení, jako jsou lavičky kolem ohniště, stůl, který jsem nakonec nepoužil a koza pro řezání dřeva. Koza je vyrobená s malých třísek z balsového prkénka. Na lavičky jsem později přidal i opěrátka.
 
 
Přípravy jsou tedy hotové a tak jsem začal vytvářet terén. Ten je vytvořen z podkladového polystyrenu tloušťky 3 mm, který jsem na sebe vrstvil. Vzniklé hrany jsem zbrousil, aby přechody byli plynulé. Na takto připravený základ jsem lapil záchodový papír a nabarvil hnědou barvou. Jelikož v reálné předloze jsou na svahu schody a přes potok můstek, musel jsem si vše vyrobit. Prkna na můstku jsou zhotoveny rovněž z balzového prkénka tloušťky 0?8 mm a půlkulatiny z rozřízlé špejle. Vše je opět barveno vodovkami. Po zaschnutí jsem vyzkoušel rozmístění zhotovených komponentů.
 
 
 
A aby si trampíci měli kde chladit pivo a mohli se umýt, udělal jsem v potoku malou hráz.
 
 
Než jsem připravenou krajinku zasypal směsí nastrouhané a přesáté kůry s hlínou, vytvořil přilepil jsem kořenový systém. Kořeny jsou z bodláku, který jsem vytrhl před barákem. Potom jsem vše zasypal zmíněnou směsí. Bohužel jsem celou směs prolil lepidlem a to mělo za následek, že velmi ztmavla. 
 
 
Dioráma jsem na chvíli odložil a vrhl se na výrobu jehličnanů. Postupů jak je vyrobit je na internetu mnoho. Já jsem si zvolil jeden postup od německých kolegů. Doporučuji projít celé vlákno, neb celý postup je rozkouskovaný. Pro porovnání jsou na fotografii dva způsoby výroby stromků. Vlevo dle německého postupu a vpravo notorycky známí postup zvaný "Kartáč na nádobí".
 
  
 
Pro srovnání jsem vyfotil kupovaný stromek od Model Scenes a doma vyrobený stromek.
 
Abych se odreagoval od výroby stromků, pracoval jsem v mezičase i na diorámatu. Zasadil jsem trávu a ostružiní od Poláka. Zasadil jsem i malé drobné keříky, které občas sem tam rostou v lese. Keříky jsou vyrobené ze zbytků bodlákových kořenů a zasypané Naturexem F a jemným Purexem, vše od Poláka. Začal jsem sázet stromy.
 
 
 
Do trávy jsem poté natupoval vločky Purexu F a mech jsem znázornil tím samým Purexem. Jemný mech jsem znázornil zelenou křídou. Stromy jsem zaprášil hnědou křídou. Výsledek je v celku uspokojivý. Celkově se zdálo, že dioráma je poněkud chudé na porost a tak jsem doplnil ještě pár keříků. Barva střechy srubu v krajině svítila, proto jsem jí natřel ještě tmavší zelenou barvou. Srub je natřen světle hnědou barvou. Veškeré stavební komponenty ze dřeva jsou natřeny pouze vodovkami. Celková patina je provedena školními křídami na tabuli.
 
Více fotek naleznete na mém rajčeti.
 
 

Diskusní téma: Trampská osada

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek