Jak na foliáže

Jek na foliáže, tak to je nejčastější otázka začínajících železničních modelářů. Já když jsem se na internetu pokoušel získat informace jak se s foliážemi pracuje, tak jsem se toho moc nedozvěděl. Všude je jen napsáno natrhat a přilepit. Koupil jsem si na mou stavbu několik druhů foliáží. Když mi dorazili domů nevěděl jsem pořádně co s nimi. 

jako příklad jsem vybral foliáž od Model Scene Drny světlé k.č. F513. 

Ta to foliáž je dělaná statickou trávou na jakoby vatovém podkladu.

jednotlivé drny se z vatového podkladu vytrhávají pinzetou nebo prsty. Jde to poměrně jednoduše s pomocí malé síly. 

Takto vypadá jednotlivý drn vytržený s podkladu 

jednotlivé drny lepíme už přímo do kolejiště na určené místo. Já je lepím obyčejným herkulesem, protože po zaschnutí zprůhlední.

Ukázka přilepení jednotlivého drnu do kolejiště

Poté co máme nalepené všechny drny třeba kolem kolejí a z výsledkem jsme spokojeni, můžeme přistoupit k zaštěrkování kolejí. Drny nemusí držet na základní desce jako přibité, jelikož po zaštěrkování a zakapání lepidlem se drny důkladně a pevně přilepí. Výsledek může vypadat třeba takto : 

Máme samozřejmě i jiné druhy foliáží na výběr. Já osobně kupuji foliáže od Model Scene a od Poláka. Každý výrobce má jinou technologii jak foliáže vyrábí. Nic méně jsou skoro totožné. Liší se akorád v podkladovém materiálu foliáže. Polák má podklad připomínající jakýsi film měkké pliskyřice která je nanesena na ochranné průhledné fólii. Kdyby ze spodu nebyla bílá nálepka s népisem Sejměte ochrannou fólii, tak by jste nepoznali že tam nějaká fólie je. 

      tak to zabalenou foliáž zakoupíte                     Takhle vypadá bez obalu 

Když foliáž otočíte uvidíte zmíněnou nálepku 

Při pohledu a bližším zkoumání žádnou ochrannou fólii neuvidíte. Nicméně tam je nalepená a je velmi slabá. Jak jí tedy odstranit ? já jsem se ptal po internetu jak tuto fólii odstranit a zda tam vůbec je přilepená. Odpověď Traimana mě přesvědčila že tam ona fólie opravdu je. Poradil mi odstranit jí špendlíkem. Vzal jsem tedy špendlík a jemně píchnul do podkladu. Jemně jsem s ním zkusil zakroužit...

Poté stačilo ochrannou fólii jemně a opatrně odtrhnout. Někdy to jde docela stuha. 

Tím máme foliáž připravenou k další práci. Platí zásada, že foliáže nikdy nestříháme, ale trháme. Je to z toho důvodu, aby jsme se vyvarovali pravidelným tvarům. Foliáž tedy zásadně trháme do požadované velikosti a tvaru. Až poté lepíme na místo. Foliáže se dají různě kombinovat tím že lepíme různé natrhané kousky vedle sebe. Výsledek může vypadat třeba takto :

Tento kousek je tvořen z tří druhů foliáží