Výroba DPS fotocestou

 

Rád bych objasnil tuto metodu tak, jak to dělám já. S touto metodou se dá dosáhnou velice profesionálního výsledků. Dokonce příprava Desky pro SMD součástky velikosti 0603 není problém.

Co budeme potřebovat:

1 - Fotosenzitivní jednostranný plošný spoj

2 - Leptací roztok na DPS

3 - Vývojka pro pozitivní fotoemulzi

4 – Osvitku

5 – Matrici

Nejprve si musím vytvořit šablonu pro osvit DPS. Té se říká Matrice. Matrici lze nakreslit pomocí návrhového programu Eagle, nebo jiného programu. Někdy je Matrice přiložená přímo v dokumentaci zařízení která si chci postavit. Metrici vytiskneme na laserové nebo inkoustové tiskárně na průhlednou fólii určenou do dané tiskárny. Já používám inkoustovou tiskárnu. Musím tedy použít průhlednou fólii určenou pro tisk inkoustovou tiskárnou. Tato fólie má z jedné strany naneseno matnou vrstvu na kterou se tiskne. Z druhé strany je lesklá a kluzká. Já Matrice tisknu třikrát a pokládám je na sebe, aby nedošlo k prosvitům. Vše srovnám a poté zafixuji, aby se mi vrstvy nehnuli.

Na řadu přichází DPS. DPS je zabalená do neprůsvitné matné černé fólie a na samotnou DPS ze strany měděné plochy je položen papír. Po rozbalení z fólie papír zafixuji po stranách pomocí průhledné lepící pásky. S takto připravenou deskou lze manipulovat na běžném světle a uříznout, nebo ustřihnout požadovaný rozměr. Zbytek DPS vrátím do fólie. 

Desku doporučuji uříznout o 1 – 2 mm větší, abychom měli jistotu neporušení naneseného fotolaku na DPS.

Pokud mám DPS uříznutou můžu přistoupit k samotné výrobě. DPS položím a přiložím Matrici na měděnou plochu. Srovnám jí doprostřed DPS a přiklopím sklem. Tím zajistím, aby Matrice dobře dosedla na DPS. Tím mám DPS připravenou k osvitu osvitkou.

Na E-mail mi dorazil dotaz, jak jsou daleko od sebe rozmístěné UV LED diody na osvitce. Buhužel jsem tento dotaz nechtěně smazal a nemohl jsem dotazovateli odpovědět. Začeš se tímto omlouvám. Abych tuto chybu napravil, odpovím zde. UV LED diody jsou od sebe vzdáleny viz. tento obrázek.

Já mám osvitku vyrobenou z UV LED diod, usměrňovače s filtračním kondezátorem a trafíčka které jsem našel v šuplíku. 

Můžu tedy přistoupit k samotnému osvitu osvitnou. Doba osvitu je třeba nejprve vyzkoušet, podle toho jakou osvitku použijete. Já s mojí osvitnou osvěcuji cca 10 minut na vzdálenost 4 – 5 cm. Celou tuto procedůru dělám v koupelně po tmě, aby osvit nerušilo okolní světlo.

Po této době osvit ukončuji. Na osvícené DPS je po sejmutí matrice vidět nepatrné žluté čáry budoucích vodivých cestiček. Poté je třeba DPS vyvolat jako fotografii. Vyvoláním se odplaví osvícený lak a neosvícený s černá. DPS vložím do nádobky s vývojkou. Nádobkou je vhodné mírně hýbat ze strany na stranu, aby se lak dobře odplavoval. Vývoj DPS trvá cca 1 - 2 minuty. Po vyvolání DPS vyjmemu z lázně a opláchnu pot tekoucí vodou. Samotnou vývojku nevylévám. To by bylo plýtvání. Vývojku naliji zpět do lahve. Není znehodnocená a dá se znovu použít k dalšímu vývoji DPS.

DPS opatrně osuším, abych neporušil vyvolaný lak. Já používám ubrousky. Krásně sají vodu. V takové fázi ještě dírky pro součástky nevrtám. Nyní si připravím DPS na leptání. Na DPS lepím s izolační pásky ze strany desky malí úchyt pro lepší manipulaci. Připravenou DPS nyni vložím do leptací lázně. Leptací lázeň je vhodné zahřát na teplotu kolem 50°C. Zahřátá lázeň lépe leptá a samotné leptání DPS je rychlejší. Desku položím na hladinu leptací lázně.

Leptání průběžně kontroluji. Po nějakém čase je vidět přes desku budoucí vodivé cestičky. Je to signál, abych zpozorněl a desku při leptání kontroloval častěji, aby nedošlo k podleptání. Pokud je DPS vyleptaná vyjmu jí z leptací lázně a opláchnu pod tekoucí vodou a poté usuším hadříkem do sucha. Desku je třeba poté zbavit neosvíceného laku. Já desku očistím ředidlem. 

Vyleptanou desku nyní připravím k montáži součástek. Vyvrtám potřebné dírky pro součástky. Já vyvrtané dírky nijak neodjehluju. Po vyvrtání všech potřebných dírek desku připraví na pájení. Odmastím jí a natřu ochranným pájitelným lakem, který si vyrábím sám. Je to kalafuna rozpuštěná v acetonu. Po natření laku na DPS se aceton vypaří a zůstane jen kalafuna. Na takto upravenou DPS se výborně pájí a navíc neoxiduje měděná plocha. I po pár letech je stále jako nová a lesklá.

A na závěr jedna malá ukázka z mé výroby. Tato deska byla vyrobená a osazená za hodinku práce. Jedná se o zvětšovač napětí pro můj zatravňovač a je navržena namíru. Přímo do rukojeti elektronické plácačky na mouchy.