Výpočet předřadného odporu pro LED diod

Po pročítání diskuzního fóra, jsem narazil na spoustu dotazů na výpočet předřadného odporu pro LED diody. Zkusil jsem vytvořit co nejjednodušší kalkulačku. Vím, že na internetu se dá takovích to programů najít spousty, ale málo který počítá i se zapojením LED diod.

Jak program vypadá ....

Po spuštění se otevře malé okno, kde jsou tři volby v jakém zapojení LED diod budemem počítat.

Po vybrání ze tří voleb zapojení se okno roztáhne a zobrazí dané zapojení i se zadávacími políčky.

Okno pro standardní zapojení:

okno pro sériové zapojeni:

Okno pro paralelní zapojení:

V právém horním rohu je možné vybrat barvu světla. Po vybrání se automaticky doplní hodnoty do zadávacích polí "U =" , "I =" . Je možné tyto hodnoty i přepsat dle katalogu LED diody. Tuto možnost bych doporučil, jako stěžejní.

Poté je třeba zadat napětí zdroje a pokud se spřístupní zadávací pole "Počet", tak i počet diod v obvodu.

Výpočet poté vypadá takto:

pro standardní zapojení:

pro sériové zapojení:

pro paralelní zapojení:

Vypočítaná hodnote odporu se zobrazí přímo ve schématické značce odporu. Vypočítaná hodnota víkonu se zobrazí pod schématickou značkou odporu. Zobrazené vypočítané hodnoty jsou v základních veličinách dle jednotek SI.

Na závěr bych doporučil nepoužívat paralelní zapojení LED diod s jedním odporem. Mohlo by se stát, že při použití různých barev, by v lepším případě jedna LED svítila víc druhá málo a další třeba vůbec. V horším případě by se mohlo stát, že LEDky se zničí. Paralelní LED jen každá s vlastním odporem, nebo LED stejné barvy a ještě pro jistotu nastavit proudovou rezervu oproti katalogovým hodnotám.

Pro stažení této jednoduché kalkulačky použíjte tento odkaz : uloz.to/x66dMYs/led-kalkulacka-zip

Diskusní téma: Výpočet předřadného odporu pro LED diody

John

Smithk365 | 23.11.2016

I like what you guys tend to be up too. Such clever work and coverage! Keep up the very good works guys I've incorporated you guys to my personal blogroll. egkeddeekdcebdgf

Prosím o pomoc

Dokky | 11.04.2016

Vypočítejte hodnotu předřadného odporu k LED diodě. Napětí zdroje je 9V. Úbytek napětí na diodě je 1,2V. Maximální možný proud tekoucí diodou je 21mA. Dále vypočítejte výkonovou ztrátu ve wattech na rezistoru. Vypočital by to někdo za mě prosím

paralelní řazení diod a předřadný odpor

Marian | 12.09.2014

Krásný funkční jednoduchý prográmek. Mám pouze připomínku k paralelnímu řazení a nedoporučení tohoto zapojení,čemuž si dovolím oponovat níže.
Podle Kirchhoffova zákona se proud tekoucí do uzlu rovná součtu proudů tekoucích z uzlu do všech větví. Po sečtení proudů a dosazení do vzorce se tedy nemůže stát že dioda stejného tipu a barvy svítí jinak, popřípadě nesvítí vůbec (pokud nebude dioda z výroby vadná, ale tam už tomu samostatný odpor pro každou diodu stejně podle výpočtu nepomůže)
Zářným případem toho je zapojení bodových led světel v domácnosti, mezi dva prutové vodiče.

Re: paralelní řazení diod a předřadný odpor

Michal | 18.09.2014

Ano, dle Vašeho příspěvku jde pouze o teorii. Kirchhoffovi zákony jsou mi blízké. Ovšem praxe je jiná, jelikož výrobce není schopen vyrobit identické diody se stejnými a přesnými parametry. Vždy je každá dioda jiná. To znamená, že diody mají malý, ale pro uživatele zanedbatelný rozptyl parametrů, který se pohybuje v řádově 0,5 - 1%. A to způsobí nerovnoměrné vychýlení hodnot proudu, které se dřív nebo později projeví zkrácení životnosti a následné zničení diody. Je tedy na místě počítat s výrobní chybou, nebo s odlišnými parametry použitého materiálu, jelikož nic na světě není 100%. Vždy nějaké procenta boudou tvořit chyby, nedokonalosti, či selhání.

Re: Re: paralelní řazení diod a předřadný odpor

Radek | 20.01.2016

Bohužel nevýhodu paralelního řazení potvrzuji. Zatím sice nevím, zda-li se jedná o vadné LED a nebo je to zapojením, nicméně pokud mám 6x modré LED na 5V s rezistorem 10 ohm (vycházím mi 25mA na led a tím pádem rezerva 5mA), stejně mi jedna z led po nějaké době odejde. Otázkou je proč. Nyní svítí jen 5 diod a každá teď bere více proudu, ale všechny svítí. Nutno podotknout, že diody při 25mA vůbec nehřály.

Výpočet předřadnéhoodporu

Jarda JAHN | 10.09.2014

Nejde mistáhnout tuto jednoduchou kalkulačku a případně spustit. Když si ale dá říci a počítám, tak to počítá špatně. prosím o radu co asi dělám špatně?

Re: Výpočet předřadnéhoodporu

Michal | 18.09.2014

S Jardou jsme tuto problematiku dlouze probírali přes e-mail. Po pár vyměněných meilech,vyšlo najevo, že program nespolupracuje s jeho operačním systémem, jelikož Win zakázal přístup k LED kalkulačce. S toho usuzuji, že pravděpodobná příčina bude v nastavení zabezpečení operačního systému. Ovšem mohu se mýlit.

jak je to s různými proudy?

Pavel | 31.07.2014

Dobrý den,
Tak jsem se sešel, že mám diodu s 10mA, 20mA a 30mA. Jak se to potom počítá v sériovém zapojení? A jak je to s různými napětími u paralelního zapojení? Myslím,když chci mít společný rezistor?Děkuji.

Re: jak je to s různými proudy?

Michal | 08.08.2014

Dobrý den,
paralelní zapojení diod se nedoporučuje. Viz poslední odstavec v popisu kalkulačky.

Záporné hodnoty odporu

SulisH@cker | 31.05.2014

Pokud je napětí zdroje nižší než napětí LED, program vyhodí zápornou hodnotu odporu, což může být pro někoho matoucí ☻

Re: Záporné hodnoty odporu

mizl | 31.05.2014

Ano to je pravda. Proto by uživatel měl mít aspoň základní povědomí o elektronice. Zde v diskuzi je problematika záporného výsledku vysvětlena.

x

x | 31.05.2014

x

Re: x

Honza | 31.05.2014

????

Otázka

LED | 13.05.2014

A platia tie hodnoty rezistorov aj pre LED priemeru 3mm ?

Re: Otázka

mizl | 31.05.2014

Ano platí. je jedno zda dioda má 3 nebo 5 mm. Důležité jsou parametry diody samotné.

Kde je chyba

Honza | 05.04.2014

Řeším problém s osvětlení vagonů / ypsilonek/ Vyrobyl jsem si
tištěné spoje na osvětlení pro 3 SMD diody. Na koncích jsou pří-
vody od sběračů poté jsem stahl prameny k sobě a umístil usměr.
můstek. To aby se neměnila polarita ve směru jízdy.Za můstek
jsem umístil elekrolit jako náhradní zdroj při přejezdu např.vyhybek. a pokračoval dále s pramenama po celé lišty a
umístil diody na požadovaná místa osvětlení a před každou
diodu umístil rezistor 2.2k. A po skušebním zapolení na koleje
mě vždycky ta prostřední vyhoří. Poraď kde je chyba.
Díky za odpověď

Re: Kde je chyba

mizl | 31.05.2014

Doporučuji zkontrolovat zapojení. Zda nedošlo k nějaké chybě.

standard

Trautenberk | 17.10.2013

Slovo Standard se píše s d na konci, tedy má být Standardní

Re: standard

Michal | 24.11.2013

Dobrý den. Vím jak se píše slovo "Standard". Ovšem při skenování obrazovky a tvoření jednoduchého manuálu se vloudila chybka. V programu je ovšem tato malá chyba již opravena.

Zdroj

luki23 | 10.10.2013

jak mam snizit napeti zdroje 52v na 20-30max 20mA zatez

Re: Zdroj

Mizl | 13.10.2013

Ahoj, nevím o jaký typ napětí se jedná. Ale nejjednodušší je dělič napětí : https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bli%C4%8D_nap%C4%9Bt%C3%AD . Pokud by jste chtěl stejnosměrné stabilizované napětí, je nejjednodušší použít nějaký stabilizační obvod.

Re: Re: Zdroj

camfi.- | 28.12.2013

Na stabilizatory bacha... Například lm 317 nebo i 78xx mají max napájecí napětí kolem 30-35 nebo 40V podle výrobce.

Super

Tadeáš | 27.06.2013

Super program

Re: Super

Michal | 03.07.2013

Díky za chválu. Pro tuto chvíli eviduji přes 2000 uživatelů této jednoduché kalkulačky. Toto číslo mě ujišťuje, že program je opravdu uživatelsky jednoduchý a dobrý.

Michal

rada ?

dawe | 09.02.2013

co když ve výsledku napíše program záporné hodnoty ? dal jsem že chci sériově zapojit 10 bílých diod s napětím zdroje 12 V a vyšlo to - 11,5 ohm .. už si nevím rady jak to spočítat...

Re: rada ?

mizl | 12.02.2013

Pokud program vypíše záporné hodnoty, je něco špatně. Záporné hodnoty by vyjít neměli.
Důvod proč Vám vyšli záporné hodnoty je, že jste nespočítal celkové napětí na LED-diodách. Pokud počítáte bílé LED-diody u kterých se zpravidla udává dle katalogu napětí 3,5 V a sečtete jej počtem diod , vyjde Vám 35 V. Což je moc.
Proto snižte počet sériově zapojených diod tak, aby celkové napětí nepřesáhlo napětí zdroje. Maximální počet sériově zapojených diod se řídí pravidlem :
Součet napětí diod musí být vždy menší, nežli napětí zdroje.

Michal

Výpočet předřadného odporu LED diody

mizl | 13.01.2013

Miro se již neozval. S toho usuzuji, že má rada asi pomohla vyřešit jeho problém. Každopádně E-mail přímo na mě je zde uveřejněn. E-mail ( krom dovolené ) mám otevřený v kuse, každý den od 16:00 do 22:00 hod. Snažím se tedy co nejrychleji odpovídat, pokud možno hned, jakmile se na mě kdokoli obrátí.

Michal

Ále co ti nefunguje??

Semi Charlie (BSJ) | 06.01.2013

Vše šlape, použivam ho dlouho jak na WinXP(sp3), Win7 a dokonce i Win8 (samozřejmě o®igo) a funguje baječně! Jednoduché, jak jen to může jen být.. Super prográmek. Děkuji.
B*SemiJey

nefunguje

Miro | 06.10.2012

Zdravim, nejde mi spustit LED kalkulacka, mam starsie Win XP, asi mu chyba nejaka kniznica. V com je tento soft napisany? Dakujem.

Re: nefunguje

mizl | 09.10.2012

Ahoj
Pokud je mi známo od jiných uživatelů, tak program by měl jít spustit i pod Win XP. S problémem s kterým jsem se setkal, bylo v neaktualizovaném operačním systému na SP3 pro Win XP a v chybějícím Net Fraiwork 3.5. Zkusil bych zaktualizovat na SP 3. Pokud by to nepomohlo nainstaluj Net Fraiwork 3.5 .

Michal

Záznamy: 1 - 30 ze 30

Přidat nový příspěvek