Stavba 16 - Zapojování

Konečně po třech měsících mi došli objednané dekodéry. Jedná se o jeden SwitchPilot od ESU pro řízení servopohonů pro vyhybky. Jeden dekodér zpětného hlášení LR 101 a tři dekodéry pro hlídání ůseků LB 101 od LENZe.

Nejprv jsem namontoval servopohony pod vyhybky, abych si mohl rozmyslet, kam všechny dekodéry umístím, aby to mělo aspoň trochu estetična. Zároveň jsem si naznačil na základní desce ze spodu kde mi vedou koleje a přerušení kolejí, abych náhodou něco nepřehlédl.

Vzhledem k tomu, že ke každé koleji mám vždy na začátku a na konci vyvedené kablíky a do dekodéru se dva nevejdou, byl jsem nucen vymyslet jak to tedy udělat. Šel jsem tou nejjednodušší cestou. Nakoupil jsem elektrikářské čokolády a veškeré kablíky z kolejí do nich zapojil. Z druhé strany jsem je jen proklemoval a vyvedl jen jeden kablík do dekodéru pro hlídání úseků.

Hned vedle těchto dekodérů jsem umísti v jedné ředě dekodér pro zpětné hlášení, abych věděl že dekodér patří k dekodérum ůseků.

Dále bylo potřeba vyřešit i přívody J, K, 16V AC, a zpětnou komunikaci k centrále. Opět jsem použil čokolády z druhé strany proklemované.

Měl jsem tedy vše osazené na místě a mohl jsem zapojovat. Moc sem se stím nemazlil. Po dvou dnech usilovného a nudného zapojování modul vypadal takto :

Na pravé straně je komplet zapojeno kromě osvětlení cesty a nádraží. Na levé straně zbývá ještě namontovat SvitchPilot pro řízení serv a dokoupit jeden dekodér zpětného hlášení LR 101 pro polohy vyhýbek. Komletní zapojení modulu Kostelec je zde. Skutečnost vypadá trochu složitě, ale ve skutečnosti je zapojení jednoduché. Pro komunikaci z dekodéru zpětného hlášení s centrálou jsem použil komunikační kabel v průmyslu nazývaný ProfiBas ( ten fialový ). Má tu výhodu, že je stíněný a proto se digitální signál z dekodéru nebude rušit okolními signály ani vedením. Veškerou kabeláž jsem přichytil k základní desce lepícím čtverečkam který jsem pojistil proti vytržení malým vrutem. 

Konečně po třech dnech jsem dozapojil dekodéry které jsem měl doma. Zbývá ještě dokoupit jeden dekodér zpětného hlášení LR 101 pro polohy vyhybek a dekodér příslušenství pro ovládání světel. Na ty ovšem budu zase muset našetřit a poté dodat a namontovat na modul. Celý modul prozatím vypadá takto :

Bílé kablíky jsou od kontaktů polohy vyhybek které příjdou zapojit do dekodéru zpětného hlášení LR 101 který musím ještě dokoupit. Ty smotané kablíky jsou od osvětlení které příjdou zapojit také do dekodéru. Zatím přemýšlím jaký dekodér použiju. Zbívající dekodéry musím ještě dokoupit.