Centrální rozváděč kolejiště

 

Rozhodl jsem se založit novou sekci, jelikož stavba kolejiště vyžaduje centrální „mozek“. Tuto sekci budu průběžně aktualizovat.

Přemýšlel jsem, kam umístit řídící centrálu se zdrojem. Nechtěl jsem centrálu umísťovat někde na desce pod kolejiště. Zároveň bych rád nějakým způsobem znemožnil ovládání cizí osobě, či násilnému ovládání mého malého syna bez mého dozoru. Přeci jen dekodéry něco stojí a nerad bych je kupoval znovu v důsledku špatného zacházení. Tento způsob ochrany by se dal využít třeba v klubu kam dochází malé děti.

Začal jsem tedy přemýšlet jak ošetřit zabezpečení kolejiště. Napadlo mě umístit srdce kolejiště do uzamykatelné skříňky, kam by se nikdo nedostal. Rozhodl jsem se tedy, že vše dám do malého rozváděče a na jeho dvířka dám signalizační a ovládací prvky. Princip mého návrhu je jednoduchý. Dvířka rozváděče jsou rozdělená na dvě poloviny. Jedna polovina je signalizační a druhá polovina ovládací.

Nejprve jsem navrhl a nakreslil schéma zapojení. 

Poté bylo nutné navrhnout a nakreslit návrh zobrazení na dvířkach.

Po plánování došlo na realizaci celého projektu. Nejprve bylo zapotřebí sehnat rozváděč a příslušné ovládací komponenty. Obrátil jsem se na kamaráda elektrikáře, který mi vše potřebné sehnal. Výroba se mohla rozběhnout. Nejprve jsem musel připravit rozváděč pro zpojení. Upravit dvířka na rozváděči. Rozměřit potřebné otvory pro světelné signálky a ovládací prvky. Přišla na řadu vrtačka a pilník. Otvory museli být dost velké a já tak velké vrtáky nemám. Jednolo se o díry průměru 23 mm a 17 mm. Nejmenší vrtané díry, byli 5 mm pro LED diody od elektronických pojistkek. Po odvrtání a vypilování otvorů, jsem musel nějakým způsobem přenést návrh jednopólového schématu na dvířka. Přišlo na ředu pravítko a pentilka. Po narýsování jsem vymaskoval malířskou papírovou lepící páskou tenké proužky znázorňující jednopólové schéma zapojení. Symbol transformátoru jsem vytiskl na samolepící papír a nalepil na dvířka. Textové popisy k signálkám jsem vytvořil stejným způsobem. Po nalepení veškerých popisků jsem vše nastříkal bezbarvým matným lakem. Výsledek posuďte sami :

Teď když je vidět výsledek, mohu přistoupit k zamýšlenému plánu zabezpečení. Pro zatím jsou vidět pouze dva uzamykatelné ovládací prvky. Červený "hříbeček" s klíčkem je centrální odpojení napájení 230V. Má tu vlastnost, že po stlačení „hříbečku“ zůstane zamáčklí, dokud se klíčkem neotočí ( neodemkne ). Při odemknutí se musí povolit start napájení 230V. Klíček v černé kostičce slouží k povolení zapnutí startu napájení 230V. Tím se dostane napětí do transformátoru a rozsvítí se zelené indikační kontrolky elektronických pojistek. Při zkratu se rozsvítí červené indikační kontrolky.

Pohrávám si s myšlenkuo, vřadit do systému dekodér zpětného hlášení. Po takové úpravě, bych mol po připojení PC, sledovat stavy v rozváděči přímo na monitoru. 

 

 

Diskusní téma: Centrální rozvaděč kolejiště

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek